Cestování

Řím bez lepku? Non c´e problema!

Další bezlepkové cestování, tentokrát v krásném, starodávném a nezapomenutelném Římě.
Zaměřím se pouze na bezlepkové info, protože psát o městě by bylo na dlouho, a na internetu najdete nepřeberné množství informací a tipů jak se nejlépe dostat do Říma, kde se ubytovat, co určitě vidět, kde se nejlépe najíst, nakoupit, atd.... ale kde se nejlépe najíst bezlepkově jsem nenašla, asi proto, že se najíte bezlepkově téměř všude :-)

Ubytování jsme měli nalezené dopředu, přes booking.com
Bohužel jsme neměli hotel, který nabízí pečivo, ale nevadilo, jsme zvyklí vozit oblíbené pečivo všude vlastní. Pokud se s ním nechcete tahat, tak v Itálii v každé trochu větší samoobsluze ho mají. Nabídka jako v každém hotelu, pro celiaka vhodné pouze -  plátkový sýr, džem, jogurt, ovoce. 

Opět jsem se předem připravila na stravování a našla jsem si bezlepkové pizzerie a restaurace na mých oblíbených a již několikrát zmiňovaných stránkách www.glutenfreeroads.com

V každé známé čtvrti nějakou najdete. Předběžně jsem si zapsala pár tipů poblíž známých náměstí či památek, které jsme měli v plánu navštívit...
Škoda, že jsme to nevyzkoušeli vše, protože hlad nás většinou přepadl na jiném místě než jsem měla poznamenáno, takže jsme museli improvizovat a ptát se, ale v každé restauraci mají pro tento případ risotto na různý způsob a všude věděli co znamená bezlepková dieta, bohužel ne v českém jazyce :-)
Musíte zkoušet a všude se ptát, protože v některých restauracích nemají nikde označeno, že nabízí bezlepkové těstoviny, ale mají je, a to prosím bez přirážky. Připraví je stejně jako lepkové, dle výběru z jídelního lístku, prostě paráda :-) 
Ceny se pohybují od 8 Euro, záleží na výběru a náročnosti... A komu nestačí risotto či pasta, tak bezlepkovou úpravu masa a různý příloh si také vždy domluvíte.

Nicméně i pizza musela být vyzkoušena (bezlepková je v Čechách velmi postrádána :-) ), zamířili jsme tedy jeden večer na jisto, a to na známé místo Campo dei Fiori, na náměstí socha Giordana Bruna a v jedné boční ulici Via Dei Giubbonari malá pizzerie Voglia di pizza, dělají zde lepkové i bezlepkové, moc dobré....jak na místě tak i s sebou.

Takže stručně sečteno a podtrženo, na bezlepkovou pizzu je dobré mít připraveny tipy restaurací dopředu,  bezlepkové stravování v restauracích bez problému, jak jinak v italském městě... 

Arrivederci, Pavla
Milán - bezlepková pohoda

Po delší odmlce a s nástupem léta a cestování bych Vám ráda dala pár informací o městě Milán a bezlepkovém stravování.
Jedná se o italské město (cca 500 tis. Italů má celiakii), tak jsem předpokládala, že s bezlepkovou dietou tam nebude problém....

Nemýlila jsem se.....sice jsem byla řádně připravena dle webových stránek glutenfreeroads.cz, ale ani jsem to nepotřebovala, v každé restauraci či baru věděli hned, o co jde, a i když neměli oficiálně bezlepkové menu, vždy nám poradili, co z jídelního lístku můžeme a co ne. Jak oběd, tak italské dolce (sladký dezert) a i občerstvení  "aperitivo" bylo úplně bez problému, všude jsme něco vybrali, i za dobré ceny.
Byli jsme ubytovaní v hotelu Oasi Village (přes Booking.com), kde nám nabídli bezlepkové sušenky a suchary, což bylo milé.

Courali jsme se po Miláně pár dní a vyzkoušeli několik restaurací a barů......
Mohu doporučit například pizzerii blízko Navigli, což je velmi hezká čtvrť, kde jsou staré vodní kanály, kde dříve fungovala vodní nákladní doprava, okolo jsou moc hezké uličky, říká se tomu také malé Benátky. Pizzerie Be Bob je v ulici Viale col di Lana, téměř na rohu s ulicí Via Pietro Custodi, kde je zase výborná prodejna bezlepkových moučníků, koupily jsme tam malý Sachr, byl moc dobrý.
V pizzerii je otevřeno večer od 19,30 a tvoří se tam již docela fronty, takže pokud byste si tam chtěli posedět, je třeba přijít včas, jinak nutno rezervace, italové chodí spíše až na 21h. Můžete si tam dojít jen pro pizzu a odnést s sebou....a ceny lidové!

Určitě bych Vás poslala do malé rodinné restaurace blízko Duomo, vzhledem k drahým restauracím a kavárnám v blízkosti Duomo, byla tato milým překvapením, jak v cenách (lepkové těstoviny od 6 euro) tak příjemní majitelé. Pokud si nevyberete rizoto (kol 8 Euro), tak moc dobře znají bezlepkovou dietu (italsky dieta sensa di glutine) a připraví Vám maso s bramborem či lososa, to počítejte ale již 15-20 euro).
Tato restaurace Antica Osteria je na malém náměstíčku u univerzity, která je v ulici Via Festa del Perdono, pokud se postavíte čelem ke vchodu do univerzity, tak se vydáte vlevo, tato restaurace má malinkou zahrádku a napravo proti ní je velká restaurace La Rena...ovšem ta byla stále poloprázdná.

Co říci na závěr? Milán je moc hezké město, je tam toho spoustu k vidění a samozřejmě....super nákupy :-) a Milánské rizoto se šafránem musíte rozhodně ochutnat!

 Bezlepkově v Paříži?

Protože moje návštěva v Paříži byla poměrně rychlá, moc podrobných informací jsem nezjistila, nicméně doufám, že se tam ještě vrátím a vezmu to důkladněji....

Takže jen krátce...... snídaně v hotelu by neměl být problém, ale určitě si musíte vzít s sebou pečivo.
Mají tam vajíčka, sýr, nutelu, džemy, jogurty, to určitě něco vyberete.

Ohledně stravování dále, je nutné se připravit předem, dle stránek, které jsem již uváděla:
http://www.glutenfreeroads.com
Najdete tam spoustu míst, kde se můžete najíst bezlepkově. Bohužel jsem osobně nezkoušela, tak nemohu žádnou restauraci doporučit.. zatím ;-)

Jinak v restauraci si jistě vyberete a domluvíte, jen to bude trochu dražší, typickou francouzskou cibulačku si nedávejte, je v ní spousta pečiva:-(

Ve fast food jedině tak hranolky nebo různé masové zeleninové náplně do tortil (bez tortily :-) )
Výborné měli v Latinské čtvrti.
Na hranolky mají krabičky, tak mohou dát náplň do nich. Doporučím nosit v kabelce lžičku nebo vidličku.

Tak snad jsem (i když dost stručně) napomohla někomu, kdo váhá navštívit Paříž z důvodu bezlepkové stravy :-)
Trampoty s bezlepkovou dietou v Čechách

Tentokrát jsem se odhodlala konečně napsat o naší zemi, a to proto, že se během tří let, co dcera musí dodržovat bezlepkovou dietu, situace v Čechách opravdu hodně zlepšila.....ani si nedovedu představit, jaké to tady muselo být třeba před dvaceti lety....dodržovat dietu, když v obchodech nebyl žádný pořádný výběr a zvláště pro děti to muselo být hodně těžké - i když je to "jenom" jídlo, že?

Nejde tady jen o dostupnost produktů, ale také o informovanost prodavačů v obchodech či restauracích a hlavně o OCHOTĚ!!!! S tím je tady v Čechách trochu problém, co myslíte? Tady moc neplatí náš zákazník náš pán, ale jak říkám, situace se tu opravdu hodně vylepšila, takže jít jako celiak do restaurace už není utrpení....... ;-) Možná to taky bude tím, že množství celiaků nebo alergiků na lepek v Čechách pořád stoupá.
Zatím nám ale všude vyhověli a vždy jsme se na nějakém vhodné jídle dle chuti dcery domluvili.

Dříve se nám ještě sem tam stalo, že třeba někde pořádně tuto dietu neznali, ale např. kuřecí plátek se sýrem zvlášť na pánvi všude připravili. Nejvíce mne pobavilo, když jednou v restauraci u zámku Hrubá Skála, si dcera chtěla objednat salát s kuřecím masem a k tomu bylo pečivo, tak jsme se vyptali jak to dělají, že potřebujeme, aby maso bylo úplně přírodní a pečivo ať nám k tomu ani vůbec nenosí.....musím říci, že  číšník byl velice ochotný a pravděpodobně i kuchař, salát byl připraven bez dresinku, maso přírodní, bez pečiva, ovšem dle slov číšníka jí aspoň salát posypali opečenými kousky housky... :-) no co k tomu říci, byli moc ochotní, avšak neznalí.
Myslím, že každý z Vás "bezlepkářů" má takovýchto zážitků několik......

Takže vůbec se neostýchejte u nás v restauracích požádat o speciální přípravu jídla, myslím, že v některých restauracích Vás i překvapí svou znalostí....
Rakousko - prvotní informace

Na zimní dovolené jsme byli zatím vždy ubytováni v malém městečku v hotelu, který spravuje pán ze Slovenska, veliká výhoda :-) I při polopenzi není problém se ubytovat s bezlepkovou dietou. Veškeré jídlo připravili extra, vždy dle dohody - pravda většinou plátek s něčím, místo zákusku z mouky připravili zmrzlinu, ale hotel nenabízí přímo bezlepkovou dietu a tak nám jejich přístup přišel perfektní. Jenom pečivo k snídani je třeba mít vlastní.

Pečivo a ani cokoliv z bezlepkových produktů není problém v Rakousku koupit, v každém městečku je nějaký supermarket, kde je nabídka poměrně dobrá. Není tedy problém si vařit sami.

V létě jsme navštívili jezera v okolí Salzburgu a letos nás velice překvapil kemp u Wolfgangsee - měl v nabídce čerstvé bezlepkové pečivo, sice jen na objednávku do druhého dne, ale nakonec měli pečivo i ten den ráno, kdy jsme na tuto nabídku přišli poprvé. Každá houska byla samostatně zabalená, cena 1 EURo a docela i dobrá.

Webové stránky Sdružení pro celiaky v AT jsou: http://www.zoeliakie.or.at/, web stránky jsou sice víceméně jen v němčině, občas v AJ, ale najdete tu informace ohledně přátelských restaurací, hotelů,.. - členění dle regionu, zatím ale informací dle mého mínění moc není.

Pokud máte nějaké tipy na pekárny, obchůdky, restaurace, nebo znáte super webové stránky ohledně bezlepkové diety v Rakousku, prosím pište. Budeme rádi za jakýkoliv podnět, tip, ohlas :-)


Lisabon, Portugalsko


Další článek z kategorie Cestování s bezlepkovou dietou nás zavede do Portugalska. Bohužel informace ohledně možnosti nákupu bezlepkových potravin, či bezlepkových restaurací budou jen stručné, během mé 3 denní návštěvy Lisabonu šlo pouze o nakouknutí. Navíc jsem se pohybovala jen v centru a to ve Starém městě a v části Belém.

Dle webu http://www.glutenfreeroads.com/en/ by měla být v centru Lisabonu restaurace, nabízející bezlepkové jídlo, hned vedle náměstí Rossio, a obchod někde u náměstí Praça do Comércio. Bohužel jsem nic neobjevila, neměla jsem ale moc času a popravdě řečeno, Portugalsky se těžko domluvíte. Další obchody a restaurace měli být až v okolí Starého města, kam lze asi dojít pěšky, nebo autobusem, metrem - pro mě ale bylo docela obtížné se orientovat v mapě a trasách hromadné dopravy právě kvůli portugalštině - všechny názvy pouze v portugalštině, žádná angličtina, a v jedné mapě ještě byly názvy ulic trochu jiné než na cedulích přímo v ulicích - nedalo se :-( Dle GPS jsem cestu najít nezkoušela. 
Portugalci mají webové stránky věnující se tématu (i se seznamem restaurací), zde je odkaz: http://www.celiacos.org.pt/.
Každopádně bezlepkový oběd či večeři si v Lisabonu dáte snadno - je zde mnoho restaurací nabízejících grilované ryby s bramborem a zeleninou, ryby jsou čerstvé, úžasně chutné. Treska, sardinky, další druhy. Samozřejmě mořské plody. Vše opravdu vynikající a za rozumné ceny. 
Na portugalském webu najdete, jak se řekne v portugalštině bez lepku, bez mouky, atd.,..takže není problém (a na webu to též konstatují) se s číšníky domluvit. Horší je to s pečivem. Proto doporučuji buď hotel předem kontaktovat a domluvit se, zda je možné si bezlepkové pečivo objednat, nebo si přivézt vlastní. 
Na stránkách jedné cestovky jsem dokonce našla možnost objednání bezlepkové stravy v letadle, šlo ale o zájezd do vyhlášené portugalské oblasti Algarve. 

Toskánsko - bezlepkový ráj !

Doufám, že si všichni užíváte krásného léta, jaké máme letos....v červenci jsme nemuseli ani do teplých krajů, jaká jsme tu měli parna.
My ale přesto vyrazili do Itálie, do Toskánska. A samozřejmě mám spoustu informací, jak to tam vypadá s bezlepkovými výrobky a stravováním.
Vynechám povídání o tom, jaká je tam krásná příroda i moře :-) a zaměřím se na to, jaká je tam výýýýýborná bezlepková pizza, zmrzlina a jiné!
Na cestu do Toskánska jsem byla samozřejmě vybavena.....na stránkách, které jsem na blogu již uváděla, jsem si našla názvy a adresy bezlepkových restaurací a obchodů, všechno pěkně vypsala a mohli jsme, hned co jsme se ubytovali a rozkoukali, vyrazit ochutnat Toskánské dobroty.... :-)
V městečku, kde jsme byli ubytováni - Cecina Mare - byly hned dvě pizzerie, které nabízejí bezlepkové menu, nejde jen o pizzy, ale i o různé druhy těstovin, dezerty.

Když jsme byli v první L´Acquapazza, dokonce nás tam překvapili, že měli napečené čerstvé bezlepkové houstičky, které dostala dcera  na ochutnání a musím říci, že byly moc dobré a to dokonce i druhý den. A jak prozradil pan velký šéf, používají na těsto na pečivo i na pizzy mouku s obsahem rozemletých slunečnicových semen. Těsto bylo s drobnými tmavými puntíky......což bylo zajímavé, a zkusím při pečení pečiva přidat do těsta rozemletá slunečnicová semena také, myslím, že by to mohlo pomoci ke zvýšení vláčnosti pečiva...až vyzkouším, hned napíši :-)
Pizza tam byla moc dobrá, těsto chuťově jiné, než jak jsme zatím znali.

V druhé pizzerii Il Cedrino měli též velké bezlepkové menu....totiž to, co jste si vybrali z normálního menu, Vám připraví jako bezlepkové. Pořádně jsem to tam okoukla a opravdu vše připravují zvlášť, pizzy pečou v jiné peci než lepkové!
Je dobré se držet hesla "Důvěřuj, ale prověřuj" :-)
A pizza tam byla opravdu výtečná, jak lepková tak bezlepková......kvůli dceři jsme si totiž objednávali téměř všichni pizzy bezlepkové, aby jsme mohli vzájemně ochutnávat, takže vím o čem mluvím. :-) A to upozorňuji, že bezlepkové pizzy byli dražší jen o 1-1,5 Eura než lepkové.
Další bezlepkový ráj nás čekal, při návštěvě zmrzlinárny.......to jsme ještě neviděli.......měli i bezlepkové kornoutky a v každé zmrzlinárně jiný druh. Takže co Vám budu povídat, dcera byla opravdu moooc ráda, že si pochutná na zmrzlině i s kornoutkem. :-)
A co teprve, jak jsou Italové informovaní, když jsme oznámili, že budeme chtít zmrzlinu do bezlepkového kornoutku, prodavač si umyl ruce, vzal si čisté! lžíce na zmrzlinu a dle výběru je zastrčil do nádob se zmrzlinou z druhé, nenačaté strany.....!!!!!! No řeknu Vám, že jsme valili oči!!!!!

A ohledně bezlepkových produktů v obchodech???? Dle mapky na web stránkách Glutenfree road jsem našla, že jen ve městečku, kde jsme bydleli, mají být asi 4 nebo 5 obchodů s bezlepkovými výrobky...navštívili jsme jen 2 a opravdu to stačilo.......mají tam vše co budete potřebovat....samozřejmě jsme si zase "nabagrovali" domů to, co u nás nemají :-) :-) :-)

Takže pro jistotu znovu uvádím italské stránky, kde najdete bezlepkové restaurace - pizzerie - zmrzlinárny 
http://www.celiachia.it/DIETA/afc/RistorantiHotel.aspx?SS=95&M=99

A stránky, kde jsou k dohledání jak bezlepkové restaurace tak obchody s bezlepkovými produkty!
http://www.glutenfreeroads.com/en/

Jsem moc ráda, že ty stránky opravdu fungují a do Itálie se skutečně nemusíte vůbec bát, že neseženete jako bezlepkáři nic k jídlu ;-)
Chorvatsko

Mám tady další mini díl série cestování bez lepku :-)

Jde o zemi Čechy velmi navštěvovanou - Chorvatsko. Nemám tam velké zkušenosti, byli jsme tam jen na velmi málo místech. Tak tedy aspoň něco jsem zjistila...........

V Chorvatsku tedy rozhodně není nějak známá znalost bezlepkové diety......v malých obchodech jsme nenalezli žádné bezlepkové produkty, jen ve velkých městech ve velkých obchodních domech - a to produkty od firmy Schär a musím říci, že mi přišly o dost dražší než u nás....no ale hlavně, že alespoň někde něco měli......

Docela dobré to bylo u některých "zmrzlináren" tam už někde věděli o co jde a znali dietu pravděpodobně od jiných turistů.......a dceři místo zdobení zmrzliny kornoutky do různých tvarů ptáků a jiných potvůrek, jí zmrzlinu taky ozdobili zvířátkama na špejli, což mi přišlo milé....aspoň smutně nepokukovala po kornoutkových veselých výtvorech. :-)
Také v restauraci  jsme se docela dobře dorozuměli, plátky masa ogrilovat či na přírodno orestovat zvládnou snad v každé restauraci a zeleninu, brambory mají taky na každém jídelním lístku.....

Četla jsem, že v Chorvatsku jsou dostupné bezlepkové výrobky v lékárnách, ale to jsme bohužel zatím nezkusili...tak snad někdy příště. Každopádně do Chorvatska pečivo určitě s sebou!!!
Zkušenosti s hotely v Chorvatsku zatím osobně nemáme,  ale od známých vím, že když jste ubytováni v hotelu s jídlem, tak se pro bezlepkáře vždy něco najde či upraví. Je také důležité informovat včas cestovní kancelář o tom, jaké máte požadavky.
Bezlepková dovolená
Blíží se nám léto a s ním prázdniny a dovolená, tedy pokud přijde......zatím je počasí hrozné, stále aprílové.
Mám zajímavé stránky, kde si jedním "kliknutím" najdete místa, kde můžete najít ubytování nebo obchody s bezlepkovými výrobky téměř po celém světě. Zkoušela jsem různá místa, zatím jen na počítači :-), tak jsem zvědavá, jestli to bude bez problémů i v praxi......
Tyto stránky podporuje společnost Schär, takže si myslím, že v obchodech, které jsou tam evidované budou mít v prodeji právě jejich výrobky.
Když si stránky prohlídnete, najdete tam i různá označení, které se používají i k označení obchodů, kde bezlepkové jídlo prodávají....pár příkladů......
                            

Webové stránky jsou zde:
http://www.glutenfreeroads.com/en/

Bohužel opět nejsou v českém jazyce..............ale s tím si určitě každý poradí.

Takže neváhejte vyzkoušet a napište, kdo již má nějakou zkušenost.
Londýn

Při první návštěvě Londýna - mého velmi oblíbeného města - jsem se samozřejmě kvůli dceři zajímala o bezlepkové jídlo v obchodech s potravinami, i v restauracích. V řetězci Mark&Spencer mají bezlepkové pečivo, slané i sladké, samozřejmě jsem nakoupila od každého něco a přitáhla přes moře k nám domů, aby dcera i my ochutnali... nebylo to nic moc( trochu suché), ale je fajn, že to mají a vzhledem k tomu, že tyto řetězce jsou v Londýně téměř na každém rohu, nemusí se nikdo bát, že by byl hlady.... Dále mají angličané oblíbená hotová jídla, takže v každém potravinovém obchodu si najde "bezlepkář" něco vhodného, co mu bude chutnat, například zeleninové saláty s masem i bez masa, maso a bramborový salát, atd. Vše má etiketu, kde najdete složení....samozřejmě je dobré mít po ruce slovník :-) Při dalších výletech do Londýna
s námi byla i kamarádka s alergií na lepek, takže jsme s průzkumem bezlepkového trhu v Londýně pokročili také v restauracích....a v hotelech. V klasických anglických hospůdkách "pubs" asi nic moc zajímavého nenajdete....protože mají hodně polotovary, na kterých mají nasypanou mouku, asi pro lepší křupavost či co...i na hranolkách....ale v restauracích různých národností je menší problém...rýže a grilované maso....mají skoro na každém jídelníčku. Pokud se nedomluvíte anglicky, doporučuji restaurační kartičky..... http://celiak.cz/cestovani No a v hotelu je nejmenší problém, při tzv. kontinentálních snídaních Vám nabídnou máslo, plátkový sýr, džemy (pak samozřejmě mají müsli, kukuřičné lupínky a lepkové tousty)a pečivo si musíte přivést nebo zakoupit. Zda by Vám v hotelu připravili i bezlepkové pečivo jsme bohužel ještě domluvit neskoušeli... No a můžete si samozřejmě dát i English Breakfast - vajíčka upravená dle způsobu jaký chcete, teplé rajče a jejich klobásky či buřtíky a fazole, je třeba si včas říci, že chcete bez klobás a bez fazolí.
Itálie

Cestování s bezlepkovou dietou - zatím největší úspěch, který jsme u dcery měli, byla originální italská bezlepková pizza.
Itálie je naše velmi oblíbená země pro rodinnou dovolenou. Je pravda, že jsem asi všechny členy rodiny tak trochu ovlivnila, ale myslím, že jim to vůbec nevadilo.......při každé návštěvě jsme si užívali italského prostředí, no a hlavně také jídla!
Myslím, že kdo ochutnal italskou zmrzlinu nebo pizzu ví, o čem mluvím......a dále jejich sugo (takové to rajčatové pyré, které dávají na pizzu), sýry a čerstvé těstoviny......delizioso!!!
No každopádně, když se u dcery objevila celiakie, byla pizza jedno z prvních jídel o kterých si uvědomila, že si nikde nedá, jen doma od maminky :-(  ..........o té příšerné patlanici s přípravou bezlepkové pizzy určitě napíši později!
Takže následné léto a dovolená v Itálii pro nás vypadala tak, že bychom jeli nabaleni bezlepkovým jídlem, ze strachu a nevědomosti, co asi tak v Itálii seženem........

Ale ještě, že je INTERNET!!!!

Zjistila jsem, že asi přibližne 500 tisíc italů trpí celiakií, což není zanedbatelné číslo.......v každém velkém supermarketu najdete bezlepkové výrobky, buď jsou to od společnosti Schär - jejichž pečivo u mé dcery zvítězilo, nebo ještě lépe, mají svoje firmy a výrobky, které nabízí spoustu druhů zboží, no koukala jsem jako blázen.....náš trh samozřejmě takovou rozmanitost nenabízí.

Takže místo, abychom jezdili nabalení bezlepkovým jídlem tam, jezdíme nabaleni zpět a to opravdu hodně! Spoustu druhů těstovin - třeba mne překvapili cannelloni -  takových tvarů, které tady nemají ani lepkové......spoustu sladkostí a buchtiček, což je samozřejmně pro dceru velice důležité.... :-),
mají v chlaďácích i čerstvé dobroty - například tortily.
Musíte ale navštívit nějaký velký obchoďák jako třeba jejich COOP, AUCHAN a jiné.....můžou Vám v hledání pomoci tyto stránky, záleží do jaké destinace máte namířeno ...a ceny? Tak ty jsou podobné jako u nás!

http://www.europages.cz/seznam-spolecnosti/did-distrib24/vysledky.html

No a největší radost jsme samozřejmě měli ze zjištění, že spousta italských restaurací má bezlepkové menu, takže pizza, těstoviny, lasagne, tiramisu není problém!!!
Pokud nechcete chodit  v Itálii do restaurací, nebudeme si nic nalhávat, ale není to nic levného, snad každá restaurace/pizzerie Vám připraví pizzu do krabice.......stačí vybrat v menu jakou.......
Italové mají svoje stránky pro celiaky, kde najdete super vyhledávání míst, kde se můžete pěkně bezlepkově nacpat......

Samozřejmě se se všemi podělím...........zde je odkaz:

http://www.celiachia.it/dieta/Dieta.aspx?SS=95

Pro nemluvící italsky přidám návod, přesně na této stránce vidíte na levé straně sloupeček, kde si vyberete to, o co máte zájem.....rozkliknete např. Ristoranti/Pizzerie , otevře se vám další stránka, na které dole pod textem uvidíte dvě položky na výběr - regione a provincia, no a tam si vyberete tu destinaci kam se chystáte a město, vyskočí vám výběr bezlepkových pizzériích, dokonce i s přesnou adresou!!!!! takže neváhejte a když vyrazíte do Itálie nezapomeňte se připravit ať si dáte jejich výýýýbornou bezlepkovou pizzu, se kterou se nebudete patlat a i když ji upečete výbornou není to ta jejich!
Informace o cestování s bezlepkovou dietou do Itálie jsem vyčerpala, takže pokud bude někdo chtít podrobnější info, stačí zaslat dotaz :-)

1 komentář:

  1. Dobry den,
    rada bych do psani o Londyne pridala odkaz na prvni bezlepkovou restauraci. A vlastni ji Slovak, takze domluva bez problemu. http://vozars.co.uk/ Jidlo vyborne, zakusky jeste lepsi. A maji i bezlepkove pivo. Mnam. Pizzu a dalsi bezlepkove jidlo maji v pizza express, kde jsou v menu bezlepkova jidla oznacena gf, takze se ani nemusite ptat.

    OdpovědětVymazat