Životní styl

Pěstujeme kytičky, bylinky, salátek a dýně II.

Tak jsem v prvním článku slibovala brzké pokračování a nějak se mi nezadařilo. A víte proč? Protože mi skoro vše sežrali slimáci :-( Tisíce. Možná desetitisíce...Nepřeháním. Máme zahradu u velké rádoby louky, o kterou ale nikdo nepečuje, tudíž neseče. Odtud se k nám nahrnuli tisíce slimáků. Nejdříve jsem bojovala lidumilně, potom agresivněji a nakonec velmi agresivně - omlouvám se velice všem milovníkům přírody, ale mám jen jedny nervy....když zasadíte sazenice dýní a oni vám je během ani ne týdne sežerou (absolutně, nezůstal ani lístek, stonek, nic) a vy je tedy zasadíte opětovně (a okolo solíte, sypete modré granulky, lijete logr a já už ani nevím co ještě...) a opět je okamžitě posnídají a vy znova sázíte, po třetí a zas nic, tak se mi prosím nedivte.A to vůbec zde nebudu zmiňovat jahody, cukety, atd....

Nakonec se ujaly tři polochcíplé dýně, mám na nich cca 6 dýní hokkaido, beru to jako obr úspěch. Přesto je mi stále při pohledu na ně smutno, neveselo...



Pokud jste na tom lépe, píši můj recept na polévku (samo bezlepkovou, ale ta snad ani lepkově nejde ;-) ). Najdete v receptech :-)

Letní grilování - i zdravě!

Asi každý má rád posezení venku s rodinou či s přáteli, většinou k tomu patří i dobrá káva, nebo víno či pivo. V poslední době se v mém okolí a jistě i ve vašem hodně rozjelo grilování. Je to fajn, griluje se maso, zelenina, ovoce….každý si vybere, co má rád.
Někdo raději na ohni někdo raději na elektrickém či plynovém grilu. Dost se diskutuje, co je lepší nebo zdravější. Každý má svůj tip na to, jak nejlépe něco ugrilovat, jakou přílohu, jaký dip či salsa je nejvhodnější k různým druhům masa.
Já mám taky jeden tip na zdravější grilování na ohni...........
Maso nenakládám do žádné marinády, do žádného oleje, bylinek, koření…..Prostě vezmu čerstvé maso a ugrilujeme ho nad ohněm. Nekape z něj žádný olej, a když je maso libové tak ani žádný tuk, který by se přepaloval a vznikalo z něj něco jedovatého....
Pak mám připraveno ve džbánku ale něco moc dobrého, čím poleji hotové maso na talíři a to je olivový olej – kvalitní, extra panenský, do kterého přidám trochu soli, čerstvě umletého pepře a pak různé čerstvé bylinky. Třeba rozmarýn, oregano, tymián, také petrželku a pažitku. 
Připravím si to trochu dopředu, aby se olej promísil s bylinkami, kdo má rád může přidat i nastrouhaný česnek nebo nakrájet feferonky.
Takže když máme masíčko hotové, každý si jej na talíři potře touto směsí, množství každý dle svého gusta a pak si už jen pochutnáváme! :-) Je to dobré i na grilovanou zeleninu. No a pro toho, komu je to málo slané, mám připravenou v mlýnku hrubou sůl, není nic lepšího na čerstvě upečeném mase než větší krystalky dobré soli. Samozřejmě přiměřeně, jinak už by to zase nebylo zdravé! :-) 
Tak co vy na to? Nezkusíte to?



Jak stylově a zdravě ;-) přežít nevlídné počasí

Počasí v posledních dnech je nevábné. Protože není v našich silách ho změnit, můžeme čas strávený nuceně ve vnitřních prostorách našeho domova využít např. ke "googlování" dovolené, k třídění fotografií, ke koukání na filmy s letní tématikou ;-), k čtení a popíjení dobrého vínečka (možná lépe dobrého svařáčku), k hraní společenských her, k setkání s rodinou či kamarády, a nebo ideálně ke zkoušení nových bezlepkových receptů

Letos zatím se nám sluníčko moc neukazuje a tak až konečně vysvitne, bylo by škoda trávit slunné dny v kuchyni kuchařskými pokusy. Co myslíte?

Já se takhle chystám konečně pokořit bezlepkové pečivo - bulky či rohlíčky. Uvidíme. Podaří-li se, recept brzy najdete na našem blogu. Upřímně, nějaké kukuřičné housky jsem již vyzkoušela, ale na rozdíl od sestry výsledek zatím nic moc, první den moc dobré, ale další dny již drobící se, suché. Ale zase můžete upéct třeba zemlbábu - neznáte? No přeci žemlovku :-)

Navíc pečením většinou zabavíte i malé děti, někdy i ty velké :-) A takové vlastnoručně uplácané housky chutnají nejlépe. Děti mohou sami zdobit mákem, kmínem, hrubou solí, semínky a sami zkusit různé legrační tvary - kdo říká, že houska musí být kulatá či oválná? Dobré je vždy ruce před výrobou housek namočit do studené vody - nemusíte tak posypávat těsto velkým množstvím mouky, neboť bezlepkové těsto je dost lepivé. Také je dobré použít pečící papír, bezlepkové těsto se velice rádo přilepí i na dobře pomazaný plech a jde velice těžko sundat. 

Upečené vychladlé housky lze i zamrazit, ale to jistě víte ;-)





 Cvičíte? Já jen občas, ale tak bych se chtěla donutit více.........

Nevím, jak to Vy máte s cvičením, ale já jsem na tom špatně. A tak moc bych chtěla mít ohebné tělo, pružné svaly, lehký dech ještě při pátém uběhnutém kilometru ....a to raději vůbec nemluvím o námi ženami velmi nenáviděné celulitidě....ale pšš, to vlastně neexistuje, že?

Na podzim loňského roku jsme začaly běhat. No běhat, jak kdo, že. Pavla ano, já spíše chůze-běh-chůze-běh. Nějak mi nestačily z počátku plíce, taky mě bolely snad všechny klouby, které mám ..Netušila jsem, že jsem na tom (myslím s fyzičkou) tak špatně.

Nejlépe mi šlo vybrat si vhodné oblečení :-) Jo plánovat a nakupovat, to já umím, ale skutek vždy utek....Ale vraťme se k běhu. Musím říct, že je to hodně fajn. Vysilující a OPRAVDU se musím velmi a těžce přemlouvat, ale pak je mi nádherně. Plna energie, absolutně žádná únava. SUPER.

Jenže se přemluvím jen 1x týdně a trasa je cca 6 km (odhadem), jak dlouho ji běžím nepřiznám, fakt ne. No dobře, přemluví mě Pavla.....Ale říkám si, alespoň něco. Taky si výjimečně zacvičím Pozdrav slunci, jistě všichni znáte. Jako ranní rozcvička nepřekonatelné. Jógu a powerjógu zvláště mám moc ráda, ale opět ta moje lenivost, nemusím snad ani psát, že nejlépe a nejrychleji mi šlo koupit si cvičební podložku :-)

No a na stres a odreagování mám vlastně ještě jednu - a to opravdu naprosto spolehlivou - fintu: 1-2 deci bílého vína a k tomu knížku v ruce :-)




Pěstujeme kytičky, bylinky, salátek a dýně I.

O víkendu jsem zasela první semínka. Byla to dost dřina :-) Semínka mám zakoupená již od konce ledna, předsevzetí bylo (jako ostatně už několikátý rok) zasadit je včas do vhodné nádoby během února a vypěstovat si doma na parapetu kromě několika letniček také salátek (není nad vlastní ze zahrádky), rukolu, řeřichu - první zelené lístečky pro zdravé vaření :-). 
Na moje oblíbené a již několik let s úspěchem pěstované dýně zatím nedošlo, ještě je naštěstí čas. I tak mi trvalo zhruba měsíc, než jsem zakoupila vhodnou zeminu, další zhruba 2 týdny, než jsem se odvážila na půdu pro vhodný truhlík (když byl manžel doma, jsem si samozřejmě nevzpomněla), no a nakonec ještě zhruba týden, než jsem navlékla rukavice a dala se do vlastní práce. Víte, plánovat a poté nakupovat, to mi jde moc dobře, ale skutek - to už je horší. Semínka jsou však již v patřičné zemině v truhlíku, i když je již konec března - zase jsem ten únor nestihla - a navíc musím, ač velmi nerada přiznat, že mě trochu to odsouvání práce a ponechání pytlů se zemí venku na sněhu vypeklo, zem je dost mokrá, moc se vysušit nedala, tak doufám a pevně věřím, že semínka neshnijí - držte palce, dám vědět, jak se situace vyvíjí.
Já vlastně zahradničení ani moc nemusím. Mám vždy spoustu plánů, ale následné rýpání a hlavně de facto každotýdenní odstraňování plevele mě zcela zásadně vyčerpává. Ani moje ruce zahradničení moc nevyznávají, i při použití rukavic jsou celé hnědé od hlíny, polámané nehty, vysušené, raději ani nekoukat.
Ale pak ten salátek, radost pohledět. Největší radost mám ale z bylinek. Mám na záhonku již několik let mátu, šalvěj, tymián, oregáno, levanduli, meduňku, od loňska nově mateřídoušku, rozmarýn (ten přes zimu mám v kotelně). Každý rok mi manželova maminka pěstuje bazalku, mám opravdu velkou spotřebu :-) Nejvíce ji spapáme s mozzarellou, jak jinak, recept určitě všichni znáte – moje verze v receptech :-)

Příště o pěstování dýní a samozřejmě recept :-)




Jarní očista

Počasí tedy rozhodně nevypadá na to, že konečně přichází JARO, které pravděpodobně všichni očekávají a těší se.
Zimy už bylo dost, pro mne tedy až příliš....stačilo by mi, kdyby byla zima a sníh jen na sjezdovkách, kvůli lyžování :-)
Každý má asi rád, tu vůni jara ve vzduchu a hlavně když se začíná vše zelenat. No a právě s přicházejícím jarem je třeba vyhnat taky zimu z těla....vyhnat tu únavu, která je fakt otravná.
Navrhuji jednodenní půst, zejména zítra při úplňku je nejvhodnější čas, tělo se pročistí od všech nanesených škodlivin za zimu a udělá všem dobře.

Když si budete hledat informace o půstu, zjistíte, že je více druhů....jednodenní nebo i více-denní,
půst pouze s pitím čisté vody, nebo půst tzv. jednodruhový - jíte jeden druh potraviny, třeba rýži, nebo jen jablka.......každému co vyhovuje - samozřejmě, že řízkový půst neexistuje :-)

Nejdůležitější je ale, hodně pít...nejlépe čistou vodu, s tou odejdou všechny škodliviny pryč z těla......
Jeden den se dá určitě vydržet a následující den se budete cítit fakt skvěle!
Já se občas řídím kalendářem Krásná paní, dnů, kdy se má držet půst, je tam dost .... stačí si vybrat!
Takže jdete do toho?


Žádné komentáře:

Okomentovat